Prvé kroky v Soule

Autor: Hana Kaníková | 12.10.2013 o 12:39 | (upravené 12.10.2013 o 13:25) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  444x

Soul je nádherný!! Keď som ho prvýkrát pozorovala z okien vlaku prichádzajúceho zo Songtanu, napadla ma trochu podivná myšlienka: Ak by nastala distopická realita a jedno z ľudských miest by sa malo premeniť na džungľu, kde nezastaviteľné rastliny obrastajú mrakodrapy a korene sa prebíjajú cez betonové ulice na povrch, mal by to byť ráve Soul. Pri pohľade naň ma vždy napadá farba zelená.

 

Nuž mimo môjho úniku do fantázie je Soul neuveriteľne dynamické mesto. Módne oblečení mladí ľudia sa kamsi ponáhľajú a starší sa počas týchto horúcich dní zdržiavajú v parkoch využívajúc tieň stromov, či posedávajú na okraji chodníka, kde živo preberajú posledné klebety ovievajúc sa okrúhlymi vejármi alebo hrajú hru Go. Pre mňa to bol veľmi prekvapujúci pohľad. Desiatky dôchodcov pokope, ktorí sa len tak zišli vonku  a pritom to ani nebol žiadny event. Len sa vyšli vonku v hojnom počte porozprávať. To sa u nás na Slovensku len tak nevidí. Vyzerá to tak, že starí Kórejčania žijú stále rušným životom :).

0.jpg

Veľmi obľubeným kórejským tovarom je červený ženšeň, predávajú ho na každom kroku a ťažia z toho, že je vyhľadávaný aj zahraničnými turistami. Jeho cena sa stále zvyšuje, pretože je ho málo a nedováža sa tak často z oblastí kde sa nachádza, ako by obchodníci chceli. Vraj je ho stále menej a menej.

Tiež som sa zastavila pri propagačnom plagáte na ženšen a chlap stojaci vedľa, ktorého sme si s Bomi najprv nevšimli, nás hneď zaviedol po schodoch dole, kde sa nachádzal obchod. Objavila sa rázna obchodníčka, ktorá nám hneď začala po kórejsky ospevovať tovar. Keď videla, že sa medzi sebou dorozumievame po japonsky, okamžite prešla do tejto reči. Veľa Kórejčanov ju totiž ovláda, keďže často chodievajú do susedného Japonska na dovolenky.

Ponúkla nám čaj a po stole porozkladala ženšenové vitamíny, krabice s ženšeňom naloženým v mede, či  celým koreňom ponoreným v alkohole. Avšak pri tom poslednom vravela, že by sme museli čakať zopár rokov, kým sa správne vylúhuje, aby sme si mohli naliať, takže to som hneď v duchu zamietla. nespomínala som to obchodníčke, pretože pôsobila dosť zastrašujúcim dojmom :).

Nakoniec som odišla s viac vecami, ako som pôvodne chcela. Mala som dojem, že tá žena ma inak nepustí cez dvere :). No, vidíte- obchod s červeným ženšeňom je v Kórei tvrdá záležitosť :).

novinový stánok na stanici metra

Bomi v klasickej reštaurácii

sprievodkyňa v paláci Changdeokgung

dôchodcovia hrajúci Go na stanici metra

Altánok v "Tajnej záhrade" pri paláci Changdeokgung

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?