Taiwančan a odvracanie nešťastia

Autor: Hana Kaníková | 19.8.2013 o 3:26 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  631x

Včera sme usporiadali rozlúčkovú párty, v japončine「送別会」 sóbecukai ,pre kamaráta Michaela, ktorý sa vracia do Hongkongu (Michael je jeho prezývka, v skutočnosti sa volá Yin Chan).

Okrem vlastnoručne pripravenej zmrzlinovej torty, ktorá sa podávala o polnoci, sa vypražovali aj obrie čipsy s krevetovou príchuťou. Boli strašne dobré!! No dym s panvice sa dostal mojim thajským kamarátkam a čínskej spolubývajúcej do očí, takže im začali tiecť slzy. Ostatní hneď využili príležitosť a obrátili situáciu na žart, že dievčatá plačú za odchádzajúcim Michaelom.  Tento vývoj dostal hrozivé rozmery, keď kamarát z Taiwanu objavil vo svojom tablete dosť zlú Michaelovu fotku. Dosť zlú preto, lebo sa na nej Michael tváril, ako by sa bez úsmevu fotil do pasu (tie fotky nikdy nie sú dobré, podľa môjho názoru). Naviac obkolesená čiernym rámom tabletu, fotka nápadne pripomínala portréty zosnulých, ktoré sa vystavujú vedľa rakvy pri poslednom zbohom.

Asi vám to už došlo, ale kto by nevyužil situáciu s takouto fotografiou v ruke a naokolo plačúcimi ľuďmi? Hneď sa teda všetci zhromaždili okolo fotky aj s vreckovkami a začali sa fotografovať. Michael, samozrejme, na “pohrebnej” fotke zväčnený nie je :).

“Toto je faktická rozlúčková párty,” niekto zažartoval.

No keď nálada pominula, všetci si uvedomili, že takéto žartovanie je dosť nevhodné a mohlo by priniesť smolu. Takže môj Taiwanský kamarát Tacu (V skutočnosti sa volá Lee, ale znak v jeho mene sa v japončine číta ako Tacu) povedal, že potrebujeme červenú obálku. červená obálka však nikde v miestnosti nebola, tak priateľ zo Singapuru zobral červenú krabicu bonboniéry a vyrobil z nej obálku. Do nej potom vložil 1000jenovú bankovku a dal ju Michealovi.

Toto je teda podľa všetkého taiwanský spôsob ako odvrátiť nešťastie. Tacu vysvetlil, že napríklad hercovi, ktorý hrá mŕtveho alebo v priebehu scény zomrie, sa po natáčaní dajú peniaze v červenej obálke, aby sa vyhol skutočnému nešťastiu.

Nuž Michael už sedí v lietadle do Honkongu. Dúfam, že sa mi podarí ho tam niekedy navštíviť. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?